Náš recept na zelí
Příprava a ošetření Zeláku před nakládáním
- před nakládáním je potřeba zelák dokonale vymýt běžnými mycími prostředky
(napří. JAR) nebo nejlépe pouze teplou vodou s octem
(né vroucí vodou z varné konvice - může se poškodit glazura )
- je nevhodné používat Savo a jiné bazénové chemikálie (jsou bohužel v oblibě)
Recept:
Na 1 litr obsahu zeláku potřebujeme zhruba 1 kg - 1,20 kg zelí
10 kg nakrouhaného zelí
0,5 kg nadrobno nakrájené cibule
5 dkg na plátky nakrájeného křenu
20 - 25 dkg soli (cca 2%) nejlépe kamenné
2 špetky kmínu (né mnoho zelí hořkne)
Nakrouhané čerstvé zelí necháme zapařit v igelitovém pytli a následně zelí nasypeme do vhodné nádoby (vaničky a podobně).Osolíme, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, křen nakrájený na plátky a špetku kmínu.Vše řádně promícháme.
Zelí před nakládáním ochutnáme, zda je dost slané a necháme asi 10 - 15 min. odležet.Zelí vkládáme po vrstvách do zeláku a řádně pěchujeme pěstí. Takto postupujeme až je zelák plný.Přebytečnou vodu sléváme.
Po naplnění zeláku přiklopíme víčkem a necháme vykvasit v místnosti kde je 10-15 °C.Nezapomeňte zelák uložit na misku nebo tácek, neboť při kvašení přetéká voda ze zelí. Po vykvašení ( trvá zhruba 20 dní) očistíme žlábek od kvasné vody a do žlábku nalijeme čistou vodu a zelák zaklopíme víčkem. Pokud je zelí sušší, dolijeme převařenou osolenou vodou tak, aby při zmačknutí zelí byl cítit lák. Ve žlábku musí být stále voda. Do žlábku můžeme nalít místo vody stolní olej. Ten nevyprchává a proto se o dolévání už nemusíme tolik starat.
Zátěž do zeláku na zatížení zelí vyřešíme tak, že použijeme pevný sáček ( ne mikroten) , který naplníme převařenou osolenou vodou a zagumičkujeme. Sáček položíme do zeláku na zelí a tam se pěkně rozprostře po celé ploše. Pokud sáček praskne, nic se neděje, protože v sáčku byl slaný lák. Přebytečný lák odebereme a dáme nový sáček zase se slanou převařenou vodou.
Zelák uskladněte nejlépe do chladného sklepa a položte ho na dvě předem připravená dřívka tak, aby pod zelákem mohl proudit vzduch.